Przepisy polskiego prawa nie określają wprost wymogów dotyczących przewożenia psa w samochodzie. Nie oznacza to jednak, że decydując się na przejażdżkę z pupilem, nie musisz stosować żadnych zasad bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak przewodzić psa, aby zapewnić mu komfortową, bezpieczną podróż i nie spowodować realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym!

Pies w aucie – co mówią przepisy?

Jak zostało nadmienione, przepisy nie mówią ani wiele, ani konkretnie. Nie znajdziesz w polskim prawie zapisów bezpośrednio odnoszących się do przewozu zwierząt prywatnym samochodem osobowym. Bazując jednak na innych ustawach (m.in. o ruchu drogowym, ochronie zwierząt i przewozie ładunków), można wyciągnąć kilka wniosków. Niezgodne z prawem i podlegające karze są następujące działania:

  • przewożenie zwierzęcia w sposób, który powoduje jego stres i cierpienie;
  • przewożenie zwierzęcia bez żadnego zabezpieczenia – w sposób, który utrudnia kierowcy prowadzenie samochodu i ogranicza widoczność;
  • przewożenie zwierzęcia w sposób, który zagraża bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe i poza nim.

W zależności od tego, jak stróż prawa zakwalifikuje dane zdarzenie podczas kontroli drogowej, kierującemu może grozić mandat, grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności (ostatnie w przypadku udowodnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami).

Jak przewozić psa? Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Pies w samochodzie nie powinien się swobodnie przemieszczać. Jest to niebezpieczne zarówno dla niego samego (może np. upaść i doznać urazu w trakcie gwałtownego hamowania), jak i dla kierowcy, który może się rozproszyć, mieć ograniczoną widoczność i spowodować wypadek. Istnieje na szczęście wiele rozwiązań, po które możesz sięgnąć, a należą do nich m.in.:

  • metalowa klatka;
  • materiałowy transporter;
  • specjalne foteliki i torby;
  • pasy bezpieczeństwa i szelki samochodowe;
  • krata ochronna do bagażnika lub wnętrza samochodu.
Czytaj również:   Czy pies słyszy głos z telefonu?

Metalowa klatka sprawdzi się szczególnie np. w przypadku dużych lub/i agresywnych czworonogów, które zachowują się w aucie bardzo niespokojnie. Z kolei transporter będzie świetną opcją dla mniejszych ras lub większych, które są nauczone prawidłowego zachowania w trakcie jazdy. Decydując się na pasy bezpieczeństwa, pamiętaj o tym, że należy przypinać je do szelek, nigdy do obroży! Krata stanowi jedynie dodatkowe zabezpieczenie przed przedostaniem się psa do kierowcy.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Wiele problemów z podróżowaniem z pupilem wynika z tego, że boi się on auta, bo nie jest do niego przyzwyczajony. Pozwól psu oswoić się z pojazdem „na sucho”. Baw się z nim w pobliżu, chwal go, nagradzaj smaczkami, a nawet serwuj cały posiłek. Sięgaj wyłącznie na najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Stopniowo zmniejszaj dystans pomiędzy psem i samochodem, aż sam do niego wejdzie. Dopiero wtedy rozpocznij bardzo krótkie wycieczki – na początek możesz po prostu przeparkować samochód. Jeśli nie poradzisz sobie z tym zadaniem, zasięgnij porady szkoleniowca lub behawiorysty.

Podsumowanie

Udając się w podróż z psem, zadbaj o bezpieczeństwo swoje, jego i innych uczestników ruchu drogowego, wybierając jedno z powyższych rozwiązań. Odpowiednio przyzwyczaj podopiecznego do jazdy samochodem i zapewnij mu komfort (wygodne legowisko, zabawki, częste przystanki w czasie dłuższej drogi), a Wasze wspólne wojaże z pewnością będą udane!