Psy nie mówią, dlatego wielu ludziom wydaje się, że niezwykle trudno im porozumiewać się nie tylko z ludźmi, ale również między sobą. Tymczasem psi „język” jest niezwykle złożony i oddaje więcej treści niż tysiąc ludzkich słów. Niejeden człowiek mógłby pozazdrościć umiejętności komunikacji, jaką posiadają czworonogi! Psy doskonale przekazują i odbierają informacje. Dowiedz się, jak to robią.

Jak psy porozumiewają się między sobą?

Psy komunikują się ze sobą – przekazują i odbierają istotne dane – na wiele sposobów. Robią to niebywale skutecznie zarówno za pomocą mowy ciała, wokalizacji i zdecydowanie bardziej wyostrzonego niż u człowieka zmysłu węchu – nawet nie masz pojęcia, jak wiele informacji oferuje zapach! Przy takiej ilości możliwości i narzędzi nasza mowa jest im zbędna.

Dlaczego psy komunikują się ze sobą?

Odpowiedź jest prosta – bo to zwierzęta społeczne. Niezależnie od tego, czy tworzą grupę z psami, innymi zwierzętami czy ludźmi, aby w niej swobodnie i bezpiecznie funkcjonować, muszą umieć się komunikować. Prawidłowa komunikacja pozwala na przekazywanie i odbieranie informacji o aktualnym stanie zdrowia, samopoczuciu, emocjach, potrzebach i zamiarach. Bezsprzecznie pomaga również budować i rozwijać więzi, relacje oraz łagodzić spory i unikać konfliktów.

Czy psy miewają problemy z komunikacją?

Prawidłowo socjalizowane i wychowywane czworonogi szybko uczą się, jak „być psem” i jak funkcjonować w psio-ludzkim świecie. Zwierzęta, którym została odebrana możliwość socjalizacji, rozwoju i nauki z rodzeństwem pod okiem troskliwej matki, często wykazują problemy z komunikacją. Nie zawsze potrafią właściwie przekazać swoje emocje i zamiary, jak i trafnie odczytać informacje z otoczenia. Czworonóg taki nie musi jednak być skazany na samotność lub trudne relacje z przedstawicielami swojego gatunku – można i trzeba mu pomóc!

Czytaj również:   Co może jeść szczeniak oprócz karmy?

Psia komunikacja w praktyce

Jak już wiesz, czworonogi porozumiewają się za pomocą mowy ciała, zapachów i wokalizacji. Choć nie wszystkie zachowania są dla Ciebie zrozumiałe lub widoczne (czasem sygnały są niesamowicie subtelne!), psy na ogół świetnie radzą sobie z interpretacją otrzymanych informacji i potrafią dobitnie przekazywać dane. Dowiedz się, jak wygląda psia komunikacja w praktyce:

  • mowa ciała – to jeden z najważniejszych i najłatwiejszych do odczytania sposobów komunikacji, psy komunikują się, przybierając odpowiednią do sytuacji postawę i mimikę, wiele o ich samopoczuciu i intencjach mówi m.in. ustawienie uszu, ogona, spojrzenie;
  • wokalizacja – psy szczekają (na różne sposoby), warczą i wyją, a każdy z tych dźwięków oznacza coś innego w konkretnych sytuacjach;
  • zapach – doskonały zmysł węchu pozwala precyzyjnie odczytywać informacje dotyczące m.in. emocji, stanu zdrowia czy gotowości do rozrodu.

To zaledwie kilka przykładów zachowań, które pozwalają na porozumiewanie się między psami. Psi język jest fascynujący i zdecydowanie warto go zgłębić!

Podsumowanie

Psy komunikują się ze sobą na wiele różnych sposobów. Choć forma ich porozumiewania się nie zawsze jest zrozumiała dla człowieka, czworonogi doskonale sobie radzą z rozszyfrowywaniem komunikatów i wiedzą, jak się zachować, aby ich przekaz był jasny dla innych psów!

Zadbaj również o dietę swojego pupila i sprawdź karmy bytowe dla psów!